دامنه یا دومین Domain چیست ؟


Domain (دامنه) در فارسی به معنی قلمرو یا گستره می باشد که محور اصلی وب سایت ها و کلیه فعالیتهای Online و تجارتهای الکترونیکی است. نام دامنه (Domain) نشان دهنده محتوا و خلاصه مطالب و عناوینی است که کاربر اینترنتی انتظار دارد با آن روبرو شود. به عبارتی دیگر نام دامنه (Domain) گویای هدف سازنده وب سایت است و از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. از این رو انتخاب نام دامنه بسیار حیاتی و تاثیرگذار است.
Domain یا دامنه که به صورت دامین یا دومین نیز عنوان می شود، نامی است که همیشه با یک پسوند همراه بوده است و با نقطه از آن جدا می شود.اولین گام جهت حضور در عرصه پهناور وب، انتخاب و ثبت نام دامنه است.
برای انتخاب مناسب نام دامنه، چندین معیار است که می بایست درنظر گرفته شود. هر نام از دو بخش تشکلیل شده است که بخش اول که بخش اصلی نام دامنه است که بهتر است متناسب با نام سازمان، موسسه، شرکت، مجموعه یا نام محصول شما باشد و بخش دوم که پسوند دامنه نام دارد که با توجه به نوع فعالیت سایت انتخاب می گردد.
بعنوان مثال دامنه tam-web.ir که وب رمز بخش اول دامنه و IR پسوند آن است.
بهتر است همزمان با ثبت پسوند اصلی، پسوند های مهم و رایج دیگر که احتمال ثبت آن توسط اشخاص دیگر است را نیز به ثبت برسانید، بعنوان مثال پسوند های,  net، org، ir، biz
نام دامنه شما هر چقدر کوتاهتر باشد، علاوه بر آنکه بهتر به خاطر سپرده می شود، از دید موتورهای جستجو ارزش و اهمیت بیشتری خواهد داشت. اگر نام سازمان یا شرکت شما طولانی است می توانید مخفف نام شرکت را بعنوان نام دامنه به ثبت برسانید.
بعنوان مثال اگر نام شرکت شما توسعه افزار مانی است، می توانید بجای دامنه toseeafzaremani، دامنه tam.com یا t-a-m.com و یا tamco.com را به ثبت برسانید.

ثبت دامنه (Domian) یکتاست و مادامیکه ثبت شده است، امکان ثبت توسط دیگری به هیچ عنوان وجود ندارد و در انحصار ثبت کننده دامنه (Domain) می باشد. اولین اقدام برای ثبت دامين، اطمینان از آزاد بودن دامنه و عدم ثبت توسط شخصی دیگر می باشد که در این رابطه ابتدا باید WHOIS دامنه را گرفت و پس از اطمینان از امکان ثبت Domain، اقدام به ثبت نمود.

تمامی خدمات ثبت دامنه و تمدید دامنه و انتقال دامنه در توسعه افزار مانی در تهران و کرمانشاه و سنندج صورت می پذیرد.

ما عضو سازمان نظام صنفی رایانه ای کشور هستیم

Copyright Tam-Web.ir All right Reserved 2013

تماس با ما

ایمیل:manigroup.net@gmail.com

تهران : 66484153

کرمانشاه : 7239726

سنندج : 3245191